МАМА ЗНАЄ II. АБО ПІДГОТОВКА ДО ПОЛОГІВ

Милі мат усі,

Наблизився термін народження Вашого малюка, і Ви приходите до нас зі сподіванням, що ця довгоочікувана мить залишить у Вашому житті найкрасивіші враження.

Далі ми б хотіли розповісти Вам про те, що Вас, імовірно, чекає, які аналізи слід буде здати, що відбуватиметься у пологовій залі, як подбають про малюка після народження та надамо ряд іншої корисної інформації. Тут знайдете також список речей, які будуть необхідні у пологовому будинку Вам та немовляті, а також перелік всіх потрібних документів.

 

ОСТАННІ ТИЖНІ

До цієї миті за Вами спостерігали у консультації для вагітних у Вашого гінеколога. Тут Вам видали «посвідчення вагітної» (těhotenský průkaz), у який зазначали результати всіх обстежень, якими Ви пройшли протягом вагітності.

Для уточнення – їхній короткий повтор:

  • Гінекологічний огляд, у тому числі відбори мазків з піхви та аналіз мочі.
  • Обстеження шийки матки – відбори на аналіз онкологічної цитології (якщо немає результатів обстежень, нестаріших одного року).
  • Зовнішні вимірювання тазових розмірів – метою цього дослідження є виявлення можливої асиметрії величини та форми таза, а також вилучення нерівномірності між тазовим пологовим каналом та розміром малюка.
  • Контроль грудей жінки, коли лікар намагається виключити процес утворення пухлини, можливо, інструктує жінку про піклування у випадку плоских або втягнених сосків (за допомогою формовок сосків приблизно за 8 тижнів до пологів можна досягти утворення сосків, здатних на нормальне годування грудьми).
  • Тести крові для з’ясування групи крові, антитіл проти червоних кров’яних тілець так званого Rh-фактора. Оригінал результату цього обстеження повинен міститися у посвідченні вагітної, щоб у випадку потреби переливання крові ми могли негайно використати ці дані.

Якщо мама Rh-негативна, застосовуємо для неї антитіла проти Rh фактору. Для чого це робиться? Якби малюк мав Rh позитивну групу від тата, Rh негативна мама могла б почати утворювати проти червоних кров’яних тілець дитини антитіла, які б знищували його кров’яні тільця, і таким чином загрожували б виникненням важкої недостатності крові, і внаслідок цього – підвищенням жовчних пігментів унаслідок розпаду червоних кров’яних кілець.

  • Інфекція типу сифіліс, ВІЛ, гепатит Б і основне біохімічне обстеження, у тому числі й сечі.
  • З метою • якнайшвидшого виявлення у плоді ризик відхилення від нормального розвитку, вагітна жінка піддається так званому ультразвуковому та біохімічному скринінгу.

 

Ультразвук

1-ше обстеження відбувається між 11 та 14 тижнем. Його основною метою є вчасне виявлення можливих відхилень плоду від нормального розвитку. Встановлюється розмір плоду та визначається передбачуваний термін пологів. Визначається кількість плодів та їхні взаємовідносини.

2-ге обстеження проводиться між 18 та 23 тижнем.

3-тє обстеження проводиться між 30 та 32 тижнем вагітності.

 

Біохімічний скринінг

Проводиться між 16 та 17 тижнем вагітності, під час якого виявляються три рівні гормонів у крові. При позитивному результаті це обстеження виявить ризик генетичного відхилення плоду.

 

ЩО СЛІД ВЗЯТИ ІЗ СОБО Ю ДО ПОЛОГО ВОГО БУ ДИНКУ?

Приблизно за три тижні перед наміченим терміном пологів підготуйте валізу із необхідними особистими речами до пологового будинку.

До пологів:

  • халат
  • тапочки, які можна регулярно мити (або душові калоші)
  • засоби особистої гігієни, туалетний папір, два рушники
  • захисний бальзам-помаду для губів
  • щось для читання, записну книжку, ручку
  • оберіть педіатра, і до пологового будинку візьміть його контакти (ім’я, адреса, телефони тощо).

Для подальшого перебування:

  • 2 материнські бюстгальтери
  • вкладиші для бюстгальтера (або проварені пелюшки), можливо крем для сосків
  • одноразові трусики або трусики в сіточку, які застосовуються після пологів – можна придбати у крамницях із медичними товарами, аптеках
  • прокладки
  • пелюшки та вологі серветки для немовляти.

Документи:

  • паспорт та картку застрахованого
  • якщо Ви заміжні – свідоцтво про шлюб
  • якщо Ви незаміжні - Ваше свідоцтво про народження та підтвердження про батьківство з метрики Вашого району
  • якщо Ви розлучені менше, ніж 300 днів: рішення про розірвання шлюбу та підтвердження про батьківство з метрики (якщо цього немає, тоді Ваше свідоцтво про народження)
  • якщо Ви – вдова менш, ніж 300 днів: свідоцтво про смерть та свідоцтво про шлюб
  • якщо Ви – вдова понад 300 днів: свідоцтво про смерть, підтвердження про батьківство з метрики Вашого району (якщо цього немає, тоді Ваше свідоцтво про народження).

У громадян інших держав повинні бути всі ці документи перекладеними на чеську мову з круглою печаткою судового перекладача.

А також:

  • заповнена анкета щодо народження дитини (підписана батьком дитини; у відповідності до чеського законодавства, без визнання батьківства батько вказаний не буде і дитина автоматично отримує прізвище по матері).
  • частково заповнена «Заява про народження». Цей документ використовуватиметься у якості запису у метриці.
  • звертаємо увагу матусь, що у відповідності до чеських юридичних норм прізвище немовляти жіночої статі у деяких випадках отримує так зване «пршехіловані» - жіночу форму прізвища, яка до чоловічої форми додає закінчення «-ова». На основі заяви обох батьків Ви маєте можливість при запису дитини до метрики вказати прізвище дитини жіночої статі у чоловічій формі, якщо дитина є: (а) іноземцем, (б) громадянином, котрий має або матиме постійне місце приживання за кордоном, (в) громадянином, один з батьків якого є іноземцем, або (д) громадянином іншої, ніж чеської національності.

 

КОЛИ ВИРУШАТИ ДО ПОЛОГО ВОГО БУ ДИНКУ?

Навколоплідна вода відтекла

Візьміть прокладку, і після її набрякання проконтролюйте колір навколоплідної води. Якщо вона рожева, спокійно підготуйтеся, і протягом приблизно двох годин прибудьте до пологового будинку. Якщо вона має інший колір, (жовтий, коричневий, зелений або яскраво червоний) – вирушайте негайно!

 

Кровотеча

Якщо Ви почнете кровоточити яскраво червоною кров’ю, негайно їдьте до пологового будинку.

 У Вас – регулярні перейми

Якщо перейми повторюються протягом регулярних інтервалів, і проміжок між ними дедалі зменшується, інтенсивність болю зростає, вирушайте до пологового будинку у мить, коли інтервал між переймами буде приблизно 4-5 хвилин. Якщо відчуватимете сильний тиск на пряму кишку, їдьте до пологового будинку і у тому випадку, коли інтервали є тривалішими.

 

Сумніви щодо рухів

Як тільки Ви відчуєте виразну зміну у рухах малюка всупереч нормальному стану – рухи є надто інтенсивними, аж болючими, або, навпаки, слабкими чи їх зовсім не відчуваєте, то потрібно приїхати до лікарні, де у Вас знімуть так званий контрольний «монітор».

Достатньо часу на від’їзд до пологового будинку у Вас є у таких випадках:

  • Відчуваєте перейми, які можуть бути дуже неприємними, однак вони регулярно не повторюються і не посилюються. Ви можете спробувати викупатися у теплій воді; якщо біль під час купання послаблюється і інтервали між окремими переймами стають довшими, йдеться, імовірно, про «несправжні перейми» (чеською „poslíčky“). Вони наразі не ведуть до пологів, тільки готують до них. Ці «несправжні перейми» можуть з’являтися за 1-2 тижні перед пологами, і не тривають довше, ніж 1-2 години. Якщо перейми стануть регулярними і тривають понад дві години, краще зберіться до пологового будинку.
  • Відійшла слизова пробка. Слизова пробкавідходить лише один раз і потім вже нічого не відтікає. Вона може мати рожевий відтінок, наводнена і сильно слизова. Відходить приблизно за 24 години до пологів.

До пологового будинку Вас завжди мав би хтось супроводжувати. В ідеальному випадку хтось, хто б міг перекладати для Вас. Ви можете мати супровід із собою і протягом пологів – зазвичай про це слід домовитися заздалегідь і оплатити відповідний внесок, відповідно до традицій пологового будинку, який був Вами обраний.

У випадку будь-яких ускладнень (сильна кровотеча, сильні перейми пов’язаніз тиском на пряму кишку, регулярнісильніперейми у коротких інтервалах) – не соромтеся викликати швидку медичну допомогу за телефоном 112.

 

ПРИЙНЯТТЯ ДО ПОЛОГО ВОГО БУ ДИНКУ

У приймальному кабінеті разом з Вами буде заповнено документ – так званий пологовий журнал (porodopis). До нього записуються важливі дані, які можуть вплинути на перебіг пологів. Також деякі дані з посвідчення вагітної. Якщо Ви із собою у супроводі не матимете людину, котра говорить чеською, добре було б написати наперед усі дані, пов’язані із серйозними хворобами, які були у Вашій сім’ї. Також, якщо Ви маєте деякі особливі вимоги до пологів, підготуйте їхній список чеською мовою та віддайте під час прийому.

Далі Вам виміряють температуру, пульс, тиск і проведуть аналіз сечі. Лікар проведе звичайне гінекологічне обстеження. Також, зазвичай, проводиться так званий «монітор» - електронний запис серцебиття вашого малюка.

 

ПЕРЕБІГ ПОЛОГ ІВ
ПЕРШИЙ ЕТАП ПОЛОГ ІВ (РОЗКРИТТЯ)

Першим етапом починаються пологи. Регулярні скорочення спричинять розтискання і зникнення шийки матки. Перший етап пологів закінчується тим, що ворота матки більше невідчутні.

У жінок, які народжують вперше, І етап пологів триває 10-12 годин. У породіль «із досвідом» він менший – приблизно 6-8 годин.

Якщо навколоплідна вода не витекла спонтанно, пологовий асистент на цьому етапі проведе розрив плодового міхура , для того, щоб навколоплідна вода витекла.

Протягом першого етапу пологів приблизно щогодини проводяться обстеження – або лікарем, або акушеркою. Ці обстеження необхідні для того, щоб з’ясувати як проходить процес пологів. Вимірюватимуться температура та тиск крові.

Моніторуватиметься також серцева діяльність Вашого малюка. Завдяки цьому моніторингу можна спостерігати за станом малюка протягом пологів, можливо, вчасно прийняти рішення про швидке закінчення пологів за допомогою так званого кесаревого розтину.

 

Полегшуючі положення та рух на І етапі пологів

Рух на першому етапі пологів є найважливішим. Поволі ходіть, під час переймів Ви можете обпертися об стінку і «продихати» їх. У більшості пологових будинків Ви матимете можливість скористатися м’ячем, на якому можете легко гойдатися, інколи є килимовий матрац, на якому можете стояти на колінах та фізкультурні східці. Якщо Ви змушені лежати (наприклад, через потребу спостерігати за серцебиттям малюка), краще за все оберіть положення напівсидячи, або ляжте на бік. Більшість пологових будинків вже має у розпорядженні сучасні акушерські ліжка, у яких без проблем можна відрегулювати зручне положення.

 

Душ або купання

Значне полегшення від болю може принести Вам в міру тепла вода. У всіх пологових будинках матимете у своєму розпорядженні душ, у деяких – і масажну ванну. Тому користуйтеся душем або теплим купанням відповідно до потреб.

 

Дихання на Іетапі пологів є трішки специфічним. Протягом переймів найбільш бажаним є так зване черевне дихання. Глибоко наберіть повітря носом так, щоб підіймалася не лише грудна клітка, а й живіт, а потім глибоко видихніть через рот. Дихання носом здійснюється спеціально, бо якби Ви дихали лише ротом, у Вас би швидко стало «сухо в роті». Черевне дихання протягом першого етапу пологів дуже важливе. Покращується постачання кисню в організм , і плід, таким чином, отримує кисень і під час переймів, дихання, тим більше, має антистресову дію.

 

Точки натиску

Під час перехресного болю в спині ці точки натиску є дуже добрим рішенням. Для масажу точок натиску, однак, Вам потрібен партнер. Партнер може робити дуже сильний натиск на точку, яка знаходиться у нижній частині спини – приблизно 5 сантиметрів від хребта на кожній стороні. Круговими рухами (у напрямі від хребта) маневруйте у напрямі до «ямочок» тісно за сідницями. Партнер використовує або великий палець, або суглоби пальців. Точки натиску є дуже індивідуальними, і кожній мамі допомагає щось інше: тут необхідне спілкування між партнерами.

 

ДРУГ ИЙ ЕТАП ПОЛОГ ІВ (ВИТІСНЯЮЧИЙ)

ІІ етап пологів починається повним розкриттям воріт і закінчується народженням дитини. Зазвичай триває 20-30 хвилин.

Він може починатися різким відчуттям потреби сходити «по великому» (випорожнитися) і негайною потребою тиснути. Цю потребу слід спочатку пригнітити, і біль «продихати». Дихайте, як собака – коротко і швидко вдихайте та видихайте. Намагайтеся не кричати, таким чином Ви марно втрачаєте сили, які Вам будуть потрібні для завершальних потуг.

У мить, коли лікар або акушер переконаються, що голова дитини – у правильному положенні, Вам накажуть натискати. Ви почуєте заклик сестри або лікаря: «ТЛАЧТЕ !!!» (чеськ. – натискайте!!!)

Від цієї миті, як тільки відчуєте наростаючий біль, глибоко вдихніть повітря, закрийте очі тарот, нахиліть голову на груди і довго тужтеся, як під час запору в туалеті. Між переймами розслабтеся, продихайте, і намагайтеся набрати сили на подальші перейми та потуги. Знову намагайтеся не кричати, а, навпаки, використати усі сили для витиснення дитини.

На завершення лікар може здійснити надріз (епізіотомію). Це хірургічне втручання проводиться у випадку загрози пошкодження піхви, промежини або навіть прямої кишки. Надрізана промежина загоюється краще, ніж рвана рана, а також полегшує дитині прохід. Надріз проводиться лікарем під час переймів, у мить, коли тканина промежини повністю напружена, і таким чином Ви, швидше за все, зовсім не відчуєте мить, коли стався надріз.

 

ТРЕТІЙ ЕТАП ПОЛОГ ІВ (ЕТАП ВИХОДУ ПЛАЦЕНТИ)

Третій етап пологів починається народженням дитини і закінчується витісненням плаценти. Кілька хвилин після народження малюка Вас востаннє попросять тужитися, і ви «народите» плаценту разом із плодовими оболонками. Акушер дбайливо проконтролює плаценту, щоб переконатися, що у матці не залишилися ніякі залишки від неї.

 

УСКЛА ДНЕННЯ ПІД ЧАС ТА ОДРАЗУ ПІСЛЯ ПОЛОГ ІВ

Кесарів розтин

Кесарів розтин – це хірургічні пологи. Його проводять виключно у випадку загрози здоров’ю матері, плоду або навіть їм обом.

Його проводять або заплановано – (причини є різними, серйозні проблеми зі здоров’ям матері, розташування плоду, надто великий плід тощо), або під час

пологів – терміновий кесарів розтин (плід має нестачу кисню, ускладнюється стан здоров’я матері, процес пологів не продовжується тощо).

Кесарів розтин проводиться або за допомогою загальної анестезії (наркоз), або анестезії місцевої (анестетик вводять до хребтового каналу, породілля знаходиться при свідомості, але не відчуває болю). Розтин проводиться упоперек в нижній частині живота, тож шрам Ви зможете легко приховати у купальнику і влітку.

Після операції мама 1-2 дні перебуває під доглядом у Відділенні інтенсивної терапії, куди дитячі медсестри відносять дитину для прикладання. Потім її перекладають у післяпологове відділення на 6 тижнів, де вона може дбати про малюка самостійно, у відповідності до самопочуття, якщо немає ускладнень у здоров’ї.

 

Накладення акушерських щипців

Акушерські щипці є інструментом для пологів, який виготовлений так, щоб його використання не завдало поранень дитині чи матері. Рішення щодо їхнього використання акушер, зазвичай, приймає у мить, коли мамі не вдається витиснути малюка, голова дитини вже вступила до тазової частини тіла матері, тому вже немає можливості закінчити пологи кесаревим розтином, і дитина перебуває під загрозою недостатнього постачання насиченої киснем крові. Пологи за допомогою акушерських щипців має право проводити тільки досвідчений акушер, і не потрібно боятися цього інструменту.

 

Витягання плаценти рукою

Якщо плацента самостійно не відділиться протягом 30 хвилин від народження дитини, або якщо станеться сильна післяпологова кровотеча, акушер приступить до витягання плаценти рукою. Це втручання проводится під місцевим або повним наркозом, не потрібно його боятися.

 

ЗАКЛЮЧНЕ ОБ СТЕЖЕННЯ ПОРОДІЛЛІ

Як тільки плацента є «народженою», лікар проконтролює жіночі дітородні органи. Потім при місцевому знеболюванні проведе їхню обробку, можливо зашивання післяпологових поранень або надрізів. Після двох годин перебування у пологовій залі, коли буде кілька разів проконтрольовано Ваш загальний стан, Вас перевезуть у післяпологове відділення.

 

ДОГ ЛЯД ЗА НОВОНАРОДЖЕНИМ

Новонародженому малюку перш за все акушер переріже пуповину, і передасть його в руки дитячої сестри або акушерки.

Сестра покладе малюка на спеціальне ліжко з підігрівом, де висушить його, а у випадку необхідності відсмокче залишки навколоплідної води з рота та носа, обробить пуповину. Обрізок пуповини підв’яже стерильною гумою або спеціальною прищіпкою, щоб немовля не кровоточило, і скоротить приблизно на 2 см. Потім закапає новонародженому очі – задля запобігання бактеріальному зараженню, яке міг отримати малюк під час пологів від матері. Дитина негайно маркується трьома способами – номером, прив’язаним на руку (такий самий номер отримаєте на руку і Ви), потім ідентифікаційним ременем на другу руку, а третє маркування залежить від традицій пологового

будинку – зазвичай, маркується конверт для новонародженого, у деяких пологових будинкх записується ім’я новонародженого на його ніжку генціан віолетом або фломастером на шкіру.

Коли маля буде приведене до порядку, промарковане, тоді сестра його зважить і поміряє. Водночас медсестрою або лікарем оцінюється стан його здоров’я.

Потім Вам сестричка принесе малюка, допоможе із першим прикладанням до грудей. Це прикладання – дуже важливе як для Вас, так і для Вашої дитини. Збудженням сосків до Вашої крові виділяється гормон окситоцин, який покращує загортання матки та знижує післяпологову втрату крові. Водночас перше смоктання малюка відіграє значну роль в успішному початку годування.